2016-06-15-bibliotekarzeFoto: Adam Jutrzenka, Tekst: Dorota Jutrzenka

Tym razem odwiedziliśmy Bibliotekę Miejską w Bytowie – miejsce znane chyba każdemu z nas. Placówka, która pełni funkcję nie tylko biblioteki miejskiej, ale również powiatowej, w przyszłym roku obchodzić będzie 70-lecie działalności. Jej główne zadania to gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie książek, a także rozpowszechnianie czytelnictwa.
Aby ocenić, z jakim efektem jej się to udaje, wystarczy spojrzeć na statystyki z 2015 r.:
– 4218 zarejestrowanych czytelników
– ponad 56 tysięcy wypożyczeń
– ponad 35 tysięcy odwiedzin
– 237 wydarzeń (wystaw, imprez czytelniczych i innych)

Trzeba przyznać, że w Bytowie nie odczuwa się kryzysu czytelnictwa – cieszy się p. Bożena Mazur, dyrektor Biblioteki, która w przyszłym roku obchodzić będzie 40-lecie pracy. Pytana o to, jak w ciągu minionych lat zmieniły się gusta i upodobania czytelników w Bytowie, mówi, że upodobania wynikają z czasów w jakich żyjemy. Dużym zainteresowaniem cieszy się science-fiction i książki sensacyjne. Sporo osób pyta o thrillery medyczne – mówi.

Jednak jeśli chodzi o najbardziej poczytnych autorów, na liście królują twórcy światowych bestsellerów w kategorii powieść obyczajowa: Richard Paul Evans, Jodi Picoult, Nora Roberts, Danielle Steel. Wśród rodzimej literatury jako najbardziej popularnych wymienia się Katarzynę Grocholę, Marię Ulatowską czy, pochodzącą z Bytowa, Barbarę Kosmowską.

Również w literaturze dziecięcej i młodzieżowej odnaleźć można znak czasu. W ostatnim miesiącu oprócz niezmiennych hitów, takich jak „Harry Potter” czy „Zmierzch”, najchętniej czytano pozycje, które w dużej mierze zyskały rozgłos dzięki filmowym adaptacjom, np. „Gwiazd naszych wina” (John Green) czy „Złodziej pioruna” (Rick Riordan).

Co wyróżnia Bibliotekę Miejską w Bytowie? Na pewno wszechobecna życzliwość i wychodzenie naprzeciw potrzebom czytelnika. Pracownicy biblioteki nie tylko chętnie pomagają w wyborze odpowiedniej literatury, lecz od niedawna oferują również „Książkę na telefon”. Jest to inicjatywa mająca na celu pomoc osobom chorym, niepełnosprawnych lub innym, którzy z jakiegoś powodu nie są w stanie pojawić się w bibliotece osobiście – tłumaczy p. Bożena. Każdy może zadzwonić, złożyć zamówienie przez telefon, a któryś z naszych pracowników dostarczy książki do domu czytelnika. Warto rozpowszechniać tę akcję, ponieważ nie wszyscy jeszcze o niej wiedzą. – dodaje.

Dla zainteresowanych podajemy numery telefonów, pod którymi można złożyć zamówienie – 59 822 23 08 lub 59 822 74 08.